img

Burdur GES ve Ceviz Fidanlığı

img

Burdur GES ve Ceviz Fidanlığı

İngilizcesi SPP Solar Power Plant olan GES; güneş enerjisi santralidir. Miroğlu olarak enerjinin kıymetini bilen ve enerjiyi çevreye zarar vermeden, doğal kaynakları yok etmeden üretmeyi hedefledik. Güneşten gelen sonsuz enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer bileşenlerin kurulumu ile elektrik enerjisine çeviren sistemle Güneş Enerjisi Santrali kurduk.

GES’ler kolay kurulum avantajının yanı sıra, uzun ömürlü, çevreci ve düşük işletme maliyeti avantajları ile kullanım kolaylığı sunan enerji üretim şeklidir.
Güneşten elde edilen enerji aynı zamanda sürdürülebilir enerji özelliği taşımaktadır. Yapılan analizler, güneş enerjisine yapılan yatırımın tarımdan daha kârlı olduğunu göstermektedir. Türkiye’nin iklim şartlarının oldukça elverişli olması ve diğer enerji yatırımlarına oranla güneş enerjisi santrallerinin fiyat avantajının olması, güneş enerjisi yatırımlarına olan ilgiyi gün geçtikçe arttırmaktadır.

Biz de yaptığımız araştırmalar ve analizler sonucunda, 2015 yılında Miroğlu Burdur GES’i hayata geçirdik. Santralimiz toplamda 45.750 m2 bir alana kurulmuştur. 2226 KWP Panel Gücüyle 2000 KWE enerji toplamaktadır.
8400 adet 256 WP Polikristal olan panel sayımızla yıllık ortalama 3.800.000 KW/H üretim yapıyoruz.
Yenilenebilir enerji olan GES’le Carbon Dioxide19,793,010.50Ib, Nitrogen Oxide8,608.90lb,
Sulfur Dioxide645.50lb oranlarında sera gazını önledik.
Kuruluşumuzdan itibaren çevreye yüksek oranda fayda sağladık. 1.979 binek otomobilin 1 yıldan fazla yaydığı sera gazları önlerken, 1 yıl boyunca 51.628 bilgisayara güç sağlayan enerjiyi ürettik.

Güneş Enerjisi Santralimizin hemen yakınında 250.000 m2 alanda 5000 adet ceviz ağacımız bulunmakta . Tek başına kuruyemiş olarak tüketilen ceviz Türk Mutfağı’nın da olmazsa olmaz bir parçasıdır. Tatlılar da kurabiyeler de kekler de kullanılan ceviz bazı tuzlu yemeklerin de vazgeçilmezidir.
Topraklarımızdan yıllık 200 ton ceviz elde derken hem ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz hem de bu alanda istihdam olanağı sunuyoruz.